Blog

Festiwal w Macondo, Literatura na Nadodrzu!

Jest takie wspaniałe miejsce na wrocławskim Nadodrzu, które nazywa się Macondo, mieści sie przy ul. Pomorskiej 19. Wchodzi się do galerii i nie wiadomo na co patrzeć, tyle tam pięknych przedmiotów rękodzieła i książek, a dalej jest coraz przytulniej, bo stoliki, kawa, herbata, pyszne ciasta. cudowna muzyka. Można usiąść na dole lub na antresoli, można zamówić kawę: Osiecką, Conrada, Marqueza, herbatę: Dylana, Poświatowską, Tołstoja, Puszkina i inne. To tam pierwszy raz piłam kawę z bananem, nie syropem bananowym ani nic takiego, ale właśnie z bananem. Można zjeść pyszne ciasto.

To tam spotykamy się z Hurtownią, inspirujemy, piszemy a potem wystawiamy cos w rodzaju spektaklu poetyckiego.

I, wreszcie to tam, już w niedzielę 23 października, zaczyna się Festiwal Uliczna Literatura/Spacer z Tadeuszem Konwickim.
Festiwal potrwa tydzień

Festiwal naprawdę zapowiada się ciekawie i zamierzam pójść na kilka wydarzeń nawet ze swoimi dziećmi 11 i 13 lat, zachęcam też młodzież i w ogóle w każdym wieku warto w ten sposób poznawać literaturę, a może poznać dopiero pisarstwo Tadeusza Konwickiego. Chociaż oczywiście nie tylko jego teksty tam będziemy poznawać. Ale też teksty współczesnych poetów i pisarzy Wrocławia.

W samym festiwalu palce maczają nasi wrocławscy i dolnośląscy pisarze i poeci, współorganizuje go Ewa Jarocka, z którą możecie posłuchać mojego wywiadu tutaj
Można będzie pójść na Spacer w chmurach czyli poetycki spacer po Nadodrzu, gdzie trasę wyznaczą poeci i poetki, np. Rafał Różewicz, Anna Adamowicz, Maciej Konarski, Maja Hypki… Dajmy się zaprowadzić poetom w zakamarki tej pięknej dzielnicy i w zakamarki twórczego umysłu, ja zabiorę dzieci na to wydarzenie, które będzie 29.10 w sobotę od 16:00. Zaczyna się w Macondo.

Można też przyjść, bez zapisywania się, na warsztaty kreatywnego pisania z Emilią Konwerską 25.10 we wtorek o 18:00 do Macondo, warsztaty dla osób w różnym wieku. Dla dzieci też, myślę że 11-latek czy 10-latka już moze tam odkryć magię zabawy słowami, która może rozwinąć się w twórczość.
Przy okazji, czy Wasze dzieci lubią koty?
Przy okazji w Macondo wisi wystawa malarstwa Ewy Jarockiej, bo Ewa jest nie tylko pisarką i poetką, ale też malarką.

Na malarstwo Ewy można patrzeć przy okazji wszystkich wydarzeń, ale 30.10 w niedzielę o 16:00 będzie prezentacja obrazów.


Byliście kiedyś w Muzeum Teatru? Albo Wasze dzieci? Warto!

Polecam więc bardzo ZWIEDZANIE WYSTAWY KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ ANNY JUCHNOWICZ w Muzeum Teatru / Z pamiętnika książkowej krawcowej 28.10 w piątek , myślę, że tu bardzo warto zabrać dzieci, pokazać im Muzeum Teatru, które mieści się tuż przy Narodowym Forum Muzyki. Wstęp na wydarzenie oczywiście jest wolny! Spotykamy się o 15:50 pod Muzeum Teatru, plac Wolności 7A

Dla młodych i starszych poetów, i to zarówno młodych stażem, duchem i metryką, jak i tych “starszych”, czyli już dłużej piszących polecam Spotkanie autorskie wokół wierszy Adriana Tujka z jego pierwszej książki poetyckiej „Niebieskie nie schnie” 29.10 w sobotę o 19:00.

Każdy coś dla siebie tu znajdzie, zanurzcie się w tym tygodniu w literaturze, bo literatura wychodzi do Was, na ulicę 🙂

Do zobaczenia w Macondo!

A poniżej szczegółowy program Festiwalu:

Uliczna Literatura 2022 // Spacer z Tadeuszem Konwickim

23-30 października

23.10 nd 16:00 // NIEDZIELA Z TADEUSZEM KONWICKIM

Co powiecie na niedzielne spotkanie z Tadeuszem Konwickim – bohaterem naszego, tegorocznego festiwalu Uliczna Literatura? Będziemy wspólnie czytać wybrane utwory, opowiemy kilka słów o jego biografii, a przede wszystkim nie będziemy się spieszyć, oddając się w pełni niedzielnej lekturze. Wpadnijcie! / wstęp wolny!

24.10 pn 16:00-19:00 // STACJA WYMIANA KSIĄŻEK

Wymieniamy się na zasadzie wspólnej puli – to co przynosimy staje się wolne od właściciela i może powędrować do dowolnej nowej osoby! Dlatego możecie przynosić mnóstwo i nic nie brać, albo przyjść z pustymi rękami i zabrać wszystko! Przy okazji mamy nadzieję na okołoksiążkowe rozmowy przy kawie! / wstęp wolny!

24.10 pn 17:00 // KSIĄŻKA W ODCINKACH / „W pośpiechu” – rozmowa Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim

Zapraszamy na wspólne czytanie genialnej książki Przemysława Kanieckiego, na kartach której przeprowadza on dowcipną, bolesną i wzruszającą rozmowę z Tadeuszem Konwickim. Dzięki uprzejmości autora będziemy mogli posłuchać fragmentów nagrań z wywiadu! / wstęp wolny!

24.10 pn // KONWICKI NA WSZYSTKICH OKNACH ŚWIATA

Nie ważne gdzie jesteś, ważne co dzisiaj napiszesz na swoim oknie – oknie mieszkania, domu, samochodu, okularów, oknie narysowanym, zmyślonym, twoim. Zapraszamy wszystkich do wspólnego wypisywania lub wywieszania w oknach cytatów z książek Tadeusza Konwickiego i przesyłania do nas zdjęć lub umieszczania ich z #ulicznaliteratura bezpośrednio w sieci! Ulica jest nasza!

25.10 wt 17:00 // KSIĄŻKA W ODCINKACH / „W pośpiechu” – rozmowa Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim

25.10 wt 18:00 // WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA Z EMILIĄ KONWERSKĄ

Jakich słów nie można używać, dlaczego kanapka jest lepsza niż ćma, na co zwracać uwagę, a na co nie zwracać, kogo znać, kogo nie znać. I czy można robić błędy? O swojej metodzie i braku metody opowie Emilia Konwerska – ur. 1985 w Nidzicy. Literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka. Współpracuje z “Krytyką Polityczną”. Wiersze publikowała między innymi w “Stonerze Polskim”, “Stronie Czynnej”, “Magazynie Materiałów Literackich CEGŁA” i magazynie “Łałok”. W czerwcu 2021 roku nakładem wydawnictwa papierwdole ukazała się jej debiutancka książka poetycka pod tytułem “112” za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie Złoty Środek Poezji i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. / wstęp wolny!

26.10 śr 17:00 // KSIĄŻKA W ODCINKACH / „W pośpiechu” – rozmowa Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim

26.10 śr 20:00 // DŹWIĘKI ZAMIAST SŁÓW / z historii sound poetry

O alternatywie poetyckiej opowie Marcin Czerwiński – literaturoznawca (UWr), autor książek o literaturze “Smutek labiryntu” i “Maszyna przecząca” oraz tomu poetyckiego “Miniaturzyści esperanto” (nagroda Iłłakowiczówny). Prowadzi stronę plazaciemnia.pl.

27.10 cz 17:00 // KSIĄŻKA W ODCINKACH / „W pośpiechu” – rozmowa Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim

27.10 cz 18:00 // DYSKUSJA Czym jest twórczość?

Spotkanie będzie miało formę dyskusji połączonej z elementami wykładu interaktywnego. Porozmawiamy o tym, czym jest twórczość, skąd się bierze, jakie cechy mają osoby twórcze, a także przyjrzymy się wybranym psychologicznym koncepcjom twórczości. // Jakub Tabaczek – Pisarz, nauczyciel akademicki i fotograf. Wydał zbiór opowiadań “Czytajcie, co jest Wam pisane”, który został nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019) i nagrody WARTO (2019). Publikował m.in. w Twórczości i Odrze. Jego opowiadania znalazły się w antologiach “Swoją drogą” i “Nikt, nigdy” wydanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Prowadzi zajęcia z psychologii w Wyższej Szkole Sportu, a także kurs pisania opowiadań w Instytucie Dziennikarstwa UWr. Zajmuje się również fotografią portretową (www.wgladstudio.com). Przez dwa lata mieszkał w Hiszpanii, rok spędził w Indiach.

28.10 pt 17:00 // KSIĄŻKA W ODCINKACH / „W pośpiechu” – rozmowa Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim

28.10 pt 16:00 // ZWIEDZANIE WYSTAWY KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ ANNY JUCHNOWICZ w Muzeum Teatru / Z pamiętnika książkowej krawcowej

We współczesnej książce wybór rodzaju oprawy ograniczony jest przede wszystkim możliwościami maszyn: czy są one w stanie daną okładkę wykonać. Jednocześnie wciąż rozwija się książka artystyczna jako dziedzina sztuki, a w jej obrębie – oprawy ręcznie szyte. Zauważyłam, że czasem książki produkowane maszynowo także próbują naśladować estetykę ręcznego szycia, pozostawiając w książce odkryty grzbiet. Takie szycie wykonane jest najczęściej cienką nitką, która tworzy widoczne linie co kilka centymetrów.

W przypadku książek szytych ręcznie, najpopularniejsze jest szycie koptyjskie i japońskie, a także broszura, oraz rozmaite ich kombinacje. W moich książkach, szycie książki z odkrytym grzbietem wykańczam kapitałką szytą na składkach, po docięciu bloku. Pozwala to na wyokrąglenie grzbietu książki, który dzięki temu zachowuje pożądany kształt.

Sądzę, że oprócz estetyki wykonania szytej oprawy, najważniejszy jest jej wpływ na to, jak książka się porusza i otwiera na różnych stronach. Co prawda nie w każdej sytuacji można pozwolić sobie na poświęcenie tyle czasu i pracy na wykonanie samej oprawy, ale z drugiej strony – być może czasem warto wytwarzać przedmioty wolniej i nadając każdemu egzemplarzowi indywidualny charakter. Powrót kapitałki szytej na składkach jest również widoczny w książkach tworzonych jako obiekty kolekcjonerskie, chociaż w nich oprawy z odkrytym grzbietem zdarzają się o wiele rzadziej – może dlatego, że są mniej trwałe. // wstęp wolny! / spotykamy się o 15:50 pod Muzeum Teatru, plac Wolności 7A

28.10 pt 19:00 // WIECZÓR PLOTEK LITERACKICH

Zainspirowani dziennikami Tadeusza Konwickiego, w których pisarz zwodzi czytelnika najróżniejszymi pomówieniami z literackiego świata, zapraszamy na wieczorne plotkowanie – to z przeszłości i teraźniejszości! Do zobaczenia! / wstęp wolny!

29.10 sb 16:00 // SPACER W CHMURACH

Jak co roku zapraszamy na poetycki spacer po Nadodrzu – poeci i poetki wyznaczą nam trasę, która rozpoczynać się będzie w Macondo! Będziemy spacerować z:

Anną Adamowicz – urodziła się w 1993 roku w Lubinie, mieszka i pracuje we Wrocławiu, pisze wiersze.

Alicją Regiewicz – prozaiczka i poetka. Publikowana m.in. w “Twórczości”, “Dwutygodniku”, “Odrze”. Redaktorka portalu filmowego Adapter dla osób niewidomych i niesłyszących. Prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

Natalia Dziuba – Współredagowała antologię Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura „Globalne wioski”, a także była redaktorką działu „Krytyka literacka” w piśmie Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura oraz działu „Eseje” w Tlenie literackim. Tłumaczona na język białoruski. Współorganizuje Fejm – Nagrodę poetycką za debiut. Mieszka we Wrocławiu. Urodziła się w 1991 roku w Brzegu.

Martyna Pankiewicz – ciągle przed debiutem. Publikowała w internecie i na papierze, ostatnio w Twórczości.

Maja Hypki – autorka poezji, prozy, sztuk teatralnych, recenzji, esejów i innych artykułów dziennikarskich, prowadziła spotkania autorskie, prowadzi klub literacki “Rubikon” (rubikon.e.pl). Związana z miastami Wałbrzychem, Świdnicą i Wrocławiem.

Jakub Sęczyk – kelner, barman, najemca, student, poeta. Wyrobnik konkursów poetyckich,

przodownik programów wydawniczych, poetycka marka własna.

Kamil Kawalec – poeta, muzyk, animator kultury. Współzałożyciel i redaktor środowiskowego magazynu poetyckiego ZAKŁAD. Założyciel Nieregularnego Środowiska (projektu poświęconego młodej poezji wrocławskiej). Autor publikacji „Reguły gry, antologia młodej poezji wrocławskiej 2020 r.”, za którą był nominowany do nagrody WARTO 2021. Publikował m.in. w „Stonerze Polskim”, „Wizjach”, „Malkontentach”, „Cegle”, „Kontencie”, „8. Arkuszu Odry”. Niedługo ukaże się jego książka „Wieża gabba”. Mieszka we Wrocławiu.

Kamil Figas (1998) – poeta, student, pracownik, podróżnik. Publikował w Plaży.Ciemni,

Akancie, Fabulariach, Helikopterze, Zakładzie. Jego wiersz znalazł się w antologii Reguły

Gry, aktywizującej młode środowisko poetyckie Wrocławia.

Maciej Konarski (ur. 1983) – poeta, laureat Nagrody Głównej w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2020). Publikował m.in. w „Odrze”, „Ricie Baum”, „biBLiotece” i almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2017 (Stronie Śląskie 2018). Mieszka we Wrocławiu.

Rafał Różewicz – urodzony w 1990 roku. Autor trzech książek poetyckich (m.in.

Po mrok, wydawnictwoj, Wrocław 2019, Podwójna ciągła, wydawnictwo papierwdole-

Katalog Press/Dzikie Przyjemności, Ligota Mała-Dùn Éideann 2022) oraz powieści Land

(wydawnictwoj, Wrocław 2022). Nominowany m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dwukrotnie do Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo. Zwycięzca 29. Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, ukraiński i rosyjski. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

// wstęp wolny!

29.10 sb 19:00 // SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETĄ ADRIANEM TUJKIEM

Spotkanie autorskie wokół wierszy Adriana Tujka z jego pierwszej książki poetyckiej

„Niebieskie nie schnie” (WBPiCAK, 2019) i – przedpremierowo – z drugiej książki poetyckiej,

która zostanie wydana na jesieni 2022 r. W nowych tekstach poza znanym już motywem

niedosytu będzie można skonfrontować się m. in. z lekko natrętnym, nerwicowym brakiem

cierpliwości do świata, światła i tego, co staje na ich drodze oraz pomiędzy nimi. Co ważne,

w nowej książce nie powinno zabraknąć także elementu muzycznego.

Adrian Tujek – autor książki poetyckiej „Niebieskie nie schnie” (WBPiCAK, 2019)

nominowanej przez Jury Nagrody Literackiej 43. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego

na poetycką książkę roku, adwokat, wykładowca prawa w placówkach prywatnych. W 2022

r. zostanie wydana jego druga książka poetycka. Mieszka we Wrocławiu. / wstęp wolny!

30.10 nd 16:00 // KOCI KĄCIK, czyli wernisaż wystawy malarstwa Ewy Jarockiej

Na wystawie w Macondo zaprezentowany zostanie nowy cykl obrazów Ewy, która tym razem tematem swojego malarstwa uczyniła koty – rasowe i dachowce oraz tygrysy. Zdaniem pierwszych odbiorców tej pozornie banalnej sztuki, obiekty zainteresowania autorki przypominają także lisy, lamy czy żyrafy. Ewa słyszała, że jej zwierzaki to jakiś eksperyment genetyczny! Dlatego na wernisażu 30 października będzie można skonfrontować swoje wyobrażenie o kotach z wyobrażeniem o kotach Ewy. Nie zabraknie żartów i śmiechu, bo autorka ma luźny stosunek do formy, najważniejsze są dla niej kolory, faktura, ślady kolejno nakładanych na siebie warstw farby. Jej prace mają wibrować i cieszyć oczy oraz przenosić odbiorcę tam, gdzie wszystko jest możliwe.

Ewa Jarocka – pisarka, w wolnych chwilach maluje, niektórzy nazywają ją malarką i to jest dla niej miłe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *