Blog · Dzieci

Dzień Dziecka z kulturą

Dzien_dziecka_wtl_2019_plakat_nologo
I znów zbliża się dzień, który chcemy spędzić z naszym dzieckiem w najlepszej możliwie wersji, z najlepszymi atrakcjami. W tym roku Dzień Dziecka trafia w wolny czas, aż dwa dni wolne, więc instytucje mają duże pole do popisu. Od razu zaznaczam, że piszę tu nie o wszystkim co się dzieje we Wrocławiu, ale o tych miejscach i ofertach, które mnie interesują, których sama doświadczyłam w poprzednich latach, gdzie według  mnie warto zabrać dziecko, a przy okazji i samemu skorzystać, nawet trochę odpocząć.
TEATR

Na początek Teatr Lalek i Park Staromiejski. 1 czerwca o 17.00 w Teatrze Lalek premiera, spektaklu “Motyl” – od 6 lat, o którym można przeczytać na stronie teatru.
Ja tylko przytoczę krótki opis:
„Motyl” to metaforyczna historia dorastania, w której i dzieci, i dorośli mogą zobaczyć siebie. W nowoczesnej inscenizacji Marcina Libera i Mirka Kaczmarka staje się ona w opowieścią o walce dobra ze złem, starciu jasnych i ciemnych mocy, a przede wszystkim – o wierze w człowieka i międzygatunkową przyjaźń. Świat spektaklu współtworzą niepowtarzalna muzyka i piękne piosenki, skomponowane przez zespół Jerz Igor.

W momencie, gdy piszę tego posta jest jeszcze trochę biletów do kupienia, ale trzeba się spieszyć. Bilety normalne są po 25 zł, ulgowe po 22 zł. To premiera, więc zawsze jest to dodatkowa atrakcja, na pewno będą baloniki dla dzieci.

Przed spektaklem, o g. 15.30 na Scenie Letniej w Ogrodzie Staromiejskim będzie koncert zespołu Jerz Igor, którego piosenki będą w spektaklu i tu wstęp jest wolny.

2 czerwca zaś Dzień Dziecka w Ogrodzie Staromiejskim to literatura, teatr i dobra zabawa! (tak teatr ogłasza na swojej stronie)
Wierzę, że tak będzie, bo moje dzieciaki nieraz były na warsztatach Teatru Lalek, zresztą pisałam o tym tutaj w zeszłym roku.

Zanim zaczniecie wybierać warsztaty dla dzieci wspomnę tylko, że o 12.00 odbędzie się za Teatrem Lalek na scenie Bajkobusu jedyny w ciągu tych dni darmowy czyli niebiletowany spektakl TESLA vs EDISONczyli z prądem lub pod prąd. Warto pokazać dzieciom ten spektakl, bo to trzymająca w napięciu opowieść osadzona w industrialnych realiach początków XX wieku – oparta na faktach historia zaciętej rywalizacji dwóch wielkich wynalazców o prymat w dziedzinie elektryczności. Prąd stały czy prąd zmienny?

A poniżej już kilka zdań o tym co będzie się działo później w Parku, jak piszą sami organizatorzy, a tu link do szczegółowego programu.

Wrocławski Dom Literatury, Wrocławski Teatr Lalek oraz Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Choroba Nowotworową” organizują w niedzielę 2 czerwca wyjątkowo kreatywny „Dzień Dziecka w Ogrodzie Staromiejskim”. Będzie to dzień pełen przygód i fantastycznych literackich oraz teatralnych atrakcji skierowanych do dzieci w każdym wieku.

W niedzielę 2 czerwca od 12.00 do 18.00 Ogród Staromiejski przy Wrocławskim Teatrze Lalek zamieni się w prawdziwe królestwo dzieci i sztuki. Zarówno maluchy, jak i dzieci w wieku szkolnym będą tu mogły spędzić wspaniale czas pod okiem artystów i profesjonalnych animatorów kultury. To świetna okazja, by bawiąc się, rozwijać swoje pasje i zdobyć nowe umiejętności. Na dzieci czeka szereg bezpłatnych zajęć. Do wyboru będą m.in. warsztaty wokół książek „Zwierzydełka”, „Figury” i „Śmiechu warte” wydanych przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, warsztaty detektywistyczne na podstawie serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (Wydawnictwo Zakamarki) zorganizowane przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału, a także zajęcia z ilustratorem książek – Robertem Romanowiczem, czy warsztaty scenograficzno-plastyczne oraz teatralno-muzyczne.

Z dziećmi z okazji ich święta spotkają się wyjątkowi wrocławianie: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prof. Jan Miodek, Natalia Lubrano oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, którzy specjalnie dla nich będą czytać bajki i wiersze.
Piękne książki będą czekać na młodszych i starszych w plenerowej księgarni Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy.

Mali teatromani będą mieli również okazję obejrzeć spektakle teatralne przygotowane przez Wrocławski Teatr Lalek. Jeden z nich, „Tesla vs Edison, czyli z prądem pod prąd” zostanie zagrany w Ogrodzie Staromiejskim na scenie Bajkobusu (wstęp wolny).
Do wyboru będą też dwa spektakle biletowane: „Afrykańska przygoda” i „Motyl” (bilety do nabycia w Teatrze Lalek).
Wrocławski Teatr Lalek zorganizuje otwartą plenerową rekwizytornię i garderobę teatralną. Najmłodsze dzieci wraz z opiekunami będą mogły wziąć udział w niebiletowanych warsztatach: muzyczno-teatralno-migowych „My tu gramy!” oraz „IMPRO 3D” – zajęciach improwizacji teatralnej. Tym nieco starszym teatr proponuje warsztaty technik lalkowych „Akcja animacja!”, scenograficzne „Zabawy z przestrzenią”, a także „Ćwiczenia z wyobraźni” – prowadzone przez aktorów i scenografkę WTL.

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” zaprosi dzieci na magiczną Wyspę Przylądka Nadziei, na której będą mogły pomalować buzie, pobawić się bańkami mydlanymi, wspólnie coś uczyć i porysować. Przez cały dzień w Ogrodzie Staromiejskim prowadzona będzie kwesta na rzecz małych podopiecznych Przylądka Nadziei.
Świętowanie tego najważniejszego dnia w roku zwieńczy Koncert piosenek (nie tylko) dla dzieci zagrany przez przyjaciół Fundacji – zespół Agnes&Band.
Wstęp na Dzień Dziecka w Ogrodzie Staromiejskim jest wolny.

Na niektóre warsztaty, zwłaszcza te związane z książkami trzeba się zapisywać: wdl@domliteratury.wroc.pl

KINO

Ciekawą ofertę ma też Kino Nowe Horyzonty, tam z kolei 1 czerwca warsztaty i filmy:
o 10.00 filmowe poranki dla maluchów (kreskówki o zwierzątkach) cena biletu na bajki – 12 zł

warsztaty już z kolei są za darmo:
11.00-15.00 | Uniwersytet Zabawy KOOGLO – strefa dla dzieci z drewnianymi magnetycznymi klockami KOOGLO (wiek 2+)
w programie: wspólne budowanie, pocztówka KOOGLO dla każdego, możliwość zrobienia zdjęcia z Profesorem KOOGLO

Później koncert i wystawa też za darmo:

12.00 | Wielka wystawa prac malarskich | I piętro kina*

12.30 | Koncert Marty Kołodziejczyk z akompaniamentem gitary i uczniów ze szkoły śpiewu. w programie: piosenki z bajek, baśni i filmów dla dzieci lat 80., czyli wspaniała podróż sentymentalna dla rodziców, a wesoła zabawa dla dzieci*
Oczywiście są jeszcze seanse filmowe dla dzieci, między innymi Dzień czekolady, Aladyn, Pokemon: Detektyw Pikachu, zajrzyjcie na stronę kina.

2 czerwca
Znów o 10.00 coś dla maluchów czyli poranek filmowy tym razem kreskówki z muzyką na żywo – cena 12 zł bilet

A warsztaty już za darmo:

11.00-15.00 | Grawitacja jest umowna – czyli edukacyjne zajęcia linowe dla dzieci – Szkoła Przygody SAS (wiek 10+)

12.00-13.00 i 14.00-15.00 | Warsztaty: Robaczki z naszej paczki!- polimery rządzą! (wiek 5+)

I tego dnia też filmy dla dzieci – zajrzyjcie na stronę

Warsztaty darmowe, ale w przypadku warsztatów “Robaczki z naszej paczki! – polimery rządzą!” należy, w kasie kina, odebrać wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona. Odbiór wejściówek od 31 maja.

Też już nieraz uczestniczyliśmy w zajęciach i warsztatach NH, więc warto!

KULINARIA

Dla odmiany rzuciła mi się w oczy oferta warsztatów kulinarnych , które odbywają się przy okazji festiwalu “Europa na widelcu”, a mają miejsce w Bibliotekach Publicznych:

Dzień dziecka z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu

(szczegóły i zapisy na www.biblioteka.wroc.pl)

  • 31 maja (piątek): spotkania autorskie w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu –  Filia nr 1, ul. Sztabowa 98, spotkanie z Danielem de Latour; Filia nr 7, ul. Suwalska 5, spotkanie z Anną Manną Poznańską; Filia nr 13, Centrum Innowacji Przejście, ul. Świdnicka 19, spotkanie z Agatą Dobrowolską
  • 31 maja/1 czerwca (piątek/sobota)19.00-8.00: Kulinarna Noc w Bibliotece, czyli wieczorno-nocne zabawy dla dzieci w wieku 7-10 lat, Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, Filia nr 11 MBP we Wrocławiu, ul. Krzywoustego 286. Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny na stronie www.biblioteka.wroc.pl
  • 1 czerwca (sobota) 12.00-14.00: mobilna gra miejska „Dokąd jedziesz, Paddingtonie”, w budynku Dworca Wrocław Główny oraz w Filii nr 12 MBP we Wrocławiu (I piętro dworca, ul. Piłsudskiego 105
  • 1 czerwca 2019 (sobota) 11.00-12.00: „Zdrowe batony i spółka” – warsztaty dla dzieci z Kasią Gubałą, w Centrum Innowacji Przejście (ul. Świdnicka 19 – Przejście Świdnickie). Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny na stronie www.biblioteka.wroc.pl.A tu macie linka do Festiwalu „Europa na widelcu”.

KOLEJ

No i jeszcze też we współpracy z biblioteką oferta Dworca Głównego:

Dzień Dziecka na Dworcu Głównym

2 czerwca (sobota), godz. 12.00-17.00
  • 12.00-15.00: gra mobilna Zielony Kapturek w Bibliotece
  • 13.00-15.00: konkurs malowania lokomotyw na placu
  • 13.00-14.00 i 16.00-17.00: zwiedzanie dworca z kolejarzem
  • 13.00-14.00: warsztaty kulinarne z Kasią Gubałą
a także: pokaz elektrycznych makiet pociągów; pokaz wozów bojowych Państwowej Straży Pożarnej; pokaz radiowozów policji; warsztaty edukacyjne Honorowych Dawców Krwi PCK; warsztaty kulinarne dla dzieci; warsztaty edukacyjne Bezpieczne Wakacje.


Naprawdę jest w czym wybierać. Fajnego Dnia Dziecka!

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *