Blog · Dzieci · Przeczytane

Trudne chwile

Są w życiu takie zdarzenia i sytuacje, że nie wiemy co powiedzieć dziecku. Nam samym, jako dorosłym, czasem trudno sobie coś wytłumaczyć, zachować się tak, jakbyśmy chcieli, dać oparcie. Nigdy też nie wiemy jak trudne sytuacje wpłyną na nasze dziecko, jak się w nich odnajdzie, jak zareaguje. Mówię tu o takich sytuacjach jak strata, choroba, śmierć kogoś z najbliższego otoczenia.

Dziecko w takich momentach reaguje inaczej niż dorosły, a niejednokrotnie reakcje dzieci w tym samym wieku są bardzo różne, w zależności od wrażliwości, temperamentu i wielu innych czynników.
Od takich sytuacji nie da się uciec. Są jednak książki, które mogą nam pomóc.

Jedną z nich jest książka “Trudne pytania dla dorosłych” Elżbiety Zubrzyckiej wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Książka podzielona jest na dwie części:
1. Co powiedzieć dziecku i 2. Co dorośli powinni wiedzieć

W pierwszej części znajdziemy akapity o życiu, szpitalu, chorowaniu, umieraniu, śmierci, żałobie, ale także stracie w ogóle. Ta książka pomaga nam dorosłym znaleźć w sobie spokój, którym możemy dać dziecku wsparcie. Może dać odpowiedzi, które mogą być naturalną rzeczową rozmową, tym, czego dzieci szukają w nieznanej dotąd dla nich sytuacji.
Książka napisana jest przystępnie, podejmuje trudne tematy, pokazuje jak sprostować mity, które przeniknęły do wyobrażeń dziecka o świecie, co zrobić z trudnymi uczuciami, jak długo trwa żałoba (chodzi tu oczywiście o poczucie żałoby w nas).
Naprawdę warto do tej książki zajrzeć.

T235428

Jest też tej samej autorki książka dla dzieci “Motylek dla dzieci” – to cztery optymistyczne i pogodne opowiadania o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach.

Autorka zwraca szczególną uwagę na pięć faz przeżywania żałoby po stracie – zaprzeczenie, złość, negocjacje, rozpacz i smutek, pogodzenie się, które są naturalne i pozwalają zrozumieć co się z nami dzieje, czy to po stracie ukochanego roweru, czy po odejściu kogoś bliskiego. Konsekwencją prawidłowego przeżycia każdej z pięciu faz straty jest, zdaniem autorki, odzyskanie spokoju i radości życia.

Książkę dla dorosłych przeczytałam, tę dla dzieci mam zamiar dopiero kupić, więc póki co odsyłam do recenzji. Wydaje mi się, że warto zaopatrzyć się w obie, można szukać w bibliotekach, ale nie są to popularne pozycje, natomiast kupić można na pewno w księgarni internetowej bonito lub bezpośrednio w GWP
motylek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *